TV LIVE Radio
Teknologji
11 nntor 2020
Apple prezanton gjeneratën e ardhshme të Mac

Në një ditë e rëndësishme për Mac, Apple prezantoi sot një MacBook Air të ri, MacBook Pro 13 inç dhe Mac mini të mundësuar nga revolucionari M1, i dizajnuar nga Apple posaçërisht për Mac.

Deri tani çipi më i fuqishëm që Apple ka bërë ndonjëherë, M1 transformon përvojën e Mac-ut.

Me performancën udhëheqëse në industri për vat, së bashku me macOS Big Sur, M1 sjell deri në 3.5x CPU më të shpejtë, deri në 6x GPU më të shpejtë, deri në 15x aftësi më të shpejta për të mësuar makinerinë (ML) dhe jetëgjatësi të baterisë deri në 2x më shumë se më parë.

Image

Dhe me M1 dhe Big Sur, përdoruesit marrin qasje në koleksionin më të madh të aplikacioneve ndonjëherë për Mac.

 

Me një performancë të mahnitshme dhe karakteristika të reja të jashtëzakonshme, formacioni i ri i Mac-ve me fuqi M1 janë një vlerë e jashtëzakonshme dhe të gjitha janë në dispozicion për t’u porositur sot.

“Futja e tre Mac-ve të reja që shfaqin çipin e përparuar të Apple M1 përfaqëson një ndryshim të guximshëm që ishte bërë në vite, dhe shënon një ditë me të vërtetë historike për Mac dhe për Apple”, tha Tim Cook, CEO i Apple.Të ndryshme
Më shumë
COVID-19: Në tre komuna të Shkupit numri i rasteve aktive tejkaloi numrin 30012 tetor 2020
Meta: Prej sot do të keni një president shumë zyrtar28 maj 2020
NATO nuk do ta marr rolin e SHBA-së në Irak10 mars 2021

Radio Uskana - LIVE
era new life