TV LIVE Radio
Nga Rajoni
29 dhjetor 2020
Mediat greke: Rama në anën tonë për detin, i dha mesazh Turqisë

“Greqia nuk reagoi kur në zgjeruam ujërat tona territoriale në 12 milje detare”.

Kjo është deklarata e sotme e kryeministrit shqiptar Edi Rama në lidhje me vendimin e ekzekutivit grek për 12 miljet detare, e cila po gjen hapësirë të mëdha në mediat greke aktualisht.

 

Protothema shkruan se përmes kësaj deklarate, Rama tregoi që është në anën e Greqisë në konfliktin e tyre me Turqinë duke e ciolësuar këtë një mesazh të qartë edhe ndaj Ankarasë.

“Një mesazh për Ankaranë nga Tirana”, e fillon lajmin gazeta greke duke shtuar se zgjerimi me 12 milje detare është një e drejtë e Greqisë, e cila do të ndikojë edhe për çështjen e ishujve në kufi me Turqinë ne Egjeun Lindor.

Mediat greke e konsiderojnë të rendësishëm reagimin e Shqipërisë për zgjerimin nme 12 milje detare në Jon për shkak se kjo çështje do të përdoret si precedent edhe për ishujt në Egjeun Lindor kundrejt Turqisë, e cila refuzon të njohë një fakt të tillë për shkak se siç shprehen ata “kjo do t’i burgosë në tokë”.

Ccështja e ishujve ka shkaktuar tensione të forta mes dy shteteve duke i çuar aleatët në NATO në prag të luftës me njeri-tjetrinTë ndryshme
Më shumë
Filipçe: Nuk do të mund të organizohen dasma dhe koncerte nëqoftëse rritet numri i rasteve aktive10 maj 2021
672 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni,37 në Kërçovë13 gusht 2021
Përgatitjet për stinën e dimrit shtojnë interesimin për furnizim në tregun e gjelbërt të Kërçovës 17 tetor 2020

Radio Uskana - LIVE
USKANA LAJME 21.01.2022