TV LIVE Radio
Kuriozitete
5 shkurt 2021
Gjendet zvarraniku më i vogël në botë

Shkencorët besojnë që kanë gjetur zvarranikun më të vogël në botë, një specie kameleon që ka madhësinë sa një farë.

Dy hardhucë të vogël ishin gjetur nga ekipi i ekspeditës Gjermano-Madagaskare në Madagaskar.

Mashkulli Brookesia nana, ose nano-kameleoni, ka një trup prej vetëm 13.5 mm. Kjo e bën atë më të voglin nga rreth 11,500 lloje të njohura zvarranikësh, sipas koleksionit të Zoologjisë së Shtetit Bavarez në Mynih. Gjatësia nga maja në bisht është 22 mm.

Femra është shumë më e madhe në rreth 29 mm, tha Instituti, duke shtuar se ekzemplarët e tjerë ishin ende për t’u gjetur, përkundër “përpjekjes së madhe”.

“Kameleoni i ri njihet vetëm nga një pyll malor i degraduar në Madagaskarin verior dhe mund të kërcënohet nga zhdukja,” tha revista Scientific Reports.

Oliver Haëlitschek, një shkencëtar në Qendrën e Historisë Natyrore në Hamburg, tha: “Habitati i nano-kameleonit për fat të keq i është nënshtruar shpyllëzimit, por zona u vu nën mbrojtje kohët e fundit, kështu që speciet do të mbijetojnë”.

Studiuesit tregoi se zvarraniku i gjetur gjuan për merimangat dhe fshihet nga grabitqarët natën në tehe bari.

Në një postim në blog, Dr Mark Scherz, një nga studiuesit e përfshirë në zbulim, e quajti atë “një rast spektakli të miniaturizimit ekstrem”.

“Pra, ky kameleon i vogël i ri shkel modelin e specieve më të vogla që gjenden në ishujt e vegjël. Kjo sugjeron që diçka tjetër po lejon / shkakton miniaturizimin e këtyre kameleonëve,” shtoi ai.

Në raportin e tyre, shkencëtarët rekomanduan që kameleoni të renditej si i rrezikuar në mënyrë kritike në Bashkimin Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës (IUCN) Lista e Kuqe e Specieve të Kërcënuara për të mbrojtur atë dhe habitatin e tij.Të ndryshme
Më shumë
Lamtumirë Kepa, Lampard kërkon portier të ri në Chelsea28 korrik 2020
Reis-ul-ulema i Bashkësis Islame të Maqedonisë së Veriut, Haxhi Shaqir ef. Fetahu i infektuar me COVID-1930 korrik 2020
“Emocion i rrallë”, Rama publikon foton e Zahos në ditën e parë të shkollës14 shtator 2020

Radio Uskana - LIVE
Uran Dervishi - Kerkon Zemra