TV LIVE Radio
Nga Bota
29 mars 2021
Sot fillon gjyqi i policit të akuzuar për vrasjen e afro-amerikanit, George Floyd

Gjyqi i Derek Chauvin, polici amerikan i akuzuar për vrasjen e afro-amerikanit George Floyd në maj të vitit 2020, do të fillojë më vonë të hënën.

Sipas BBC,  Chauvin ishte xhiruar nga kalimtarët në qytetin e Minneapolis duke ia vendosur Floydit gjurin në këmbë për më shumë se tetë minuta gjatë kohës kur ky i fundit ishte arrestuar.

Incidenti shkaktoi protesta në SHBA dhe në shumë vende të botës, kundër brutalitetit të policisë dhe racizmit.

Chauvin, 45-vjeçar, është një nga katër oficerët e përfshirë në gjyq.

 

Ai po përballet me akuzat më të rënda nga i gjithë grupi, duke përfshirë vrasjen e shkallës së dytë, që mbart një dënim deri në 40 vjet burg.Të ndryshme
Më shumë
Selami: Mërgimtarë regjistrohuni, mos humbni këtë shans, ta dijmë sa jemi!13 mars 2021
Cristiano Ronaldo tregon fizikun e tij të formësuar10 korrik 2020
Regjistrim i skaduar mbi 6 muaj, policia le në këmbë 26 vozitës të Pollogut11 shkurt 2021

Radio Uskana - LIVE
Vellezerit Kukli - Tkam Dashni