TV LIVE Radio
Nga Bota
1 prill 2021
Një bllokim “i fortë” është në fuqi nga sot në disa pjesë të Austrisë

Për shkak të rritjes së shpejtë të numrit të infeksioneve të reja në pandeminë e koronavirusit, pjesë të mëdha të Austrisë po rivendosin masa të rrepta të mbylljes që nga e enjtja.

Në krahinat federale të Vjenës, Burgenland dhe Austrisë së Poshtme, masa e mbylljes së shumicës së dyqaneve me pakicë po rivendoset. Institucionet kulturore të tilla si muze dhe galeri gjithashtu po mbyllen përsëri. Masat lejohen gjatë Pashkëve me rregulla të rrepta higjienike.

Lënia nga banesa juaj lejohet vetëm me një arsye të justifikueshme. Takimet janë të kufizuara vetëm për një person nga një familje tjetër.

Masat në këto shtete federale, shtëpia e katër prej nëntë milionë qytetarëve të Austrisë, do të jenë në fuqi për momentin deri më 10 prill.

Incidenca shtatë ditore në këto tri krahina federale austriake, të cilat ndodhen në lindje të vendit, sipas të dhënave të fundit ishte 340. Në pjesën tjetër të Austrisë, kjo vlerë është pak më e ulët dhe arrin në 260 raste për 100.000 banorë.

Ekspertët në mënyrë të përsëritur kanë bërë thirrje për masa të rrepta mbylljeje për të zvogëluar rritjen e mprehtë dhe për të ndaluar valën e tretë të epidemisë. Në të njëjtën kohë, ata paralajmërojnë mbipopullim në njësitë e kujdesit intensiv.

Për të përshpejtuar procesin e vaksinimit, qeveria austriake njoftoi të mërkurën blerjen e vaksinës ruse Sputnik V, megjithëse ajo nuk është miratuar ende nga Bashkimi Evropian.

Austria është në krye të vendeve, duke përfshirë Kroacinë, të cilat nuk janë të kënaqura me praktikën e shpërndarjes së vaksinave brenda Bashkimit Evropian.

Deri më tani, 1.5 milionë qytetarë janë vaksinuar në Austri.Të ndryshme
Më shumë
ASH dhe Alternativa dorëzojnë interpelancë ndaj ministrit Spasovski23 shkurt 2021
Osmani: Kosova e gatshme për dialog, por jo për një dialog të tipit Thaçi 8 qershor 2020
Filipçe-Zemaj: Javën e ardhshme do të bisedohet për kufijtë10 shtator 2020

Radio Uskana - LIVE
Vjollca Buqaj - Gurbeti