TV LIVE Radio
Nga Bota
7 prill 2021
Angela Merkel mbështet bllokimin më të ashpër në Gjermani

Kancelarja Angela Merkel mbështet kërkesat për një bllokim të shkurtër dhe të ashpër në Gjermani shkaku i frenimit të përhapjes së coronavirusit pasi normat e infeksionit janë shumë të larta, tha të mërkurën një zëdhënëse e qeverisë gjermane.

Gjermania po lufton për të trajtuar një valë të tretë të pandemisë dhe disa udhëheqës rajonalë kanë bërë thirrje për një bllokim të shkurtër dhe të mprehtë ndërsa vendi përpiqet të vaksinojë më shumë njerëz, raporton reuters.

“Çdo thirrje për një bllokim të shkurtër të njëtrajtshëm është e drejtë”, u tha gazetarëve zëdhënësja e qeverisë, Ulrike Demmer, duke shtuar se Gjermania po shikonte një numër në rritje të pacientëve të kujdesit intensiv.

“Ne kemi nevojë për një normë të qëndrueshme nën 100”, tha ajo, duke iu referuar numrit të rasteve mbi shtatë ditë për 100 mijë banorë. Aktualisht është 110.1, sipas Institutit Robert Koch.

Shumica e 16 kryeministrave të shtetit federal të Gjermanisë ishin kundër sjelljes përpara të bisedimeve të planifikuara për 12 prill se çfarë veprimi do të ndërmerrte.Të ndryshme
Më shumë
Ushtarët prej nesër nëpër spitale, do t’i mbrojnë pacientët, mjekët dhe infermierët25 nntor 2020
PJESËMARRËSIT NË LIDHJEN E PRIZRENIT, 10 QERSHOR 187810 qershor 2020
Hoti takohet me Ursula von der Leyen: Heqja e vizave, çështje urgjente që duhet zgjidhur26 qershor 2020

Radio Uskana - LIVE
USKANA LAJME 14.04.2021