TV LIVE Radio
Nga Vendi
8 prill 2021
Maqedonia e Veriut ka vaksinuar vetëm 0.7 për qind të popullatës

Me 12.100 qytetarë të vaksinuar me dozën e parë kundër coronavirusit dhe që është vetëm 0.7% e popullatës, Maqedonia e Veriut është ndër vendet me vaksinimin më të ulët.

Sipas “The Economist”, ka shtete edhe me vaksinim më të dobët se Maqedonia, madje vetëm me 0.1% të popullatës, megjithatë, Maqedonia e Veriut ndodhet në fund.

 

Ndryshe, vaksinimi masiv siç e quan ministri Filipçe në Maqedoni filloi para dy ditëve dhe sipas paralajmërimeve, në “Boris Trajkovski” mesatarisht do të vaksinohen rreth 300 persona ose 3.000 persona në ditë.

Prioritet në vaksinimin përveç të moshuarve mbi 77 vjet kanë policët, ushtarët, punonjësit në transportin publik, edukatoret dhe kujdestaret në çerdhe.Të ndryshme
Më shumë
Interi i gëzohet vendimit të UEFA-s për pagat e pa realizuara24 shkurt 2021
Nuk Ndalet Struga Trim Lum, Bënë Për Vete Super Talentin Kosovar!15 korrik 2020
Top 50 klubet sportive më të vlefshme në botë për vitin 2020 – 7 skuadra futbolli në listë 1 gusht 2020

Radio Uskana - LIVE
USKANA LAJME 14.04.2021