TV LIVE Radio
Nga Rajoni
1 maj 2021
Përurohet pllaka përkujtimore për 31 të rënët në urën e Lluzhanit

Në 22 vjetorin e ngjarjes tragjike të urës së Lluzhanit, sot u bë përurimi i pllakës përkujtimore në shenjë të nderimit të viktimave që ranë në këtë vend.

Kryetari i Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi tha se ky monument u ndërtua nga Komuna e Podujevës, por me iniciativë të përbashkët me familjet e viktimave.

 

 “Për ndër të këtij përvjetori, ne si institucione lokale, në bashkëpunim me familjet e viktimave, kemi iniciuar ndërtimin e kësaj pllake përkujtimore me emrat e viktimave që kanë pësuar, në mënyrë që në secilin përvjetor ta kemi një vend ku i nderojmë. Nga sot merr fund praktika që ishte deri më tani, ku homazhet e nderimet bëheshin mbi urë, duke rrezikuar edhe shëndetin dhe jetën e familjarëve”, tha kryetari Bulliqi

Kryetari Bulliqi tha se në raste si këto duhet të jemi të kujdesshëm të vlerësojmë e përkujtojmë sakrificat e popullit tonë për liri.

“Kujtimi për sakrificën e dëshmorëve dhe martirëve na udhëzon për punë të mira, për ecje të drejt dhe na e përkujton se rruga përpara duhet të jetë rruga e ndërtimit dhe e forcimit të shtetit tonë”, tha kryetari Bulliqi.Të ndryshme
Më shumë
Angela Merkel mbyll Gjermaninë deri në janar, masa shtesë për ‘pikat e nxehta’27 nntor 2020
Nëna e Arthur Melos i reagon ashpër Barcelonës – brazilian afër kalimit te Juventusi27 qershor 2020
Formacionet zyrtare të ndeshjes Brighton-Arsenal20 qershor 2020

Radio Uskana - LIVE