TV LIVE Radio
Teknologji
8 maj 2021
Sony pranon se duhet të ridizajnojnë PS5

Nëse keni provuar të merrni një PS5 gjatë muajve të fundit, e dini se është një detyrë mjaft e vështirë.

Pavarësisht shitjeve rekord, Sony ka luftuar për të vazhduar me kërkesën e lartë për blerje. Dhe në mënyrë që tastierat të vazhdojnë të mbërrijnë mjaftueshëm, kompanisë mund t’i duhet të përdorë një masë drastike.

Gjatë raportit vjetor të fitimeve të kompanisë, zyrtari kryesor financiar i Sony, Hiroki Totoki, konfirmoi se mungesa e gjysmëpërçuesve ishte prapa vonesës në prodhimin e PlayStation 5. Dhe për të kundërshtuar problemin, Sony madje po mendon të ndryshojë modelin e konsolës.

Sipas T3, Totoki pohoi në raport se Sony shpreson të tejkalojë 14.8 milionë kopje të shitura në vitin 2021, e cila ishte shifra e shitjeve të PS4 në vitin e dytë të jetës së konzollës.

Sidoqoftë, për ta bërë këtë, Sony do të duhej të bënte disa ndryshime për të përmbushur kërkesën. “Për shembull”, tha Totoki, “ne mund të gjejmë një burim dytësor ose të ndryshojmë modelin”.

Ndërsa është e habitshme të dëgjosh që dizajni i konzollës së re mund të ndryshojë, ne nuk do të habiteshim nëse ridizajnimi i lartpërmendur është thjesht i brendshëm.

Rregullimi i sasisë së silicit të nevojshëm në makinë mund të ndihmojë Sony të lehtësojë mungesën e gjysmëpërçuesit.

Sidoqoftë, mbase Sony mund të shfrytëzojë rastin për të ndryshuar pamjen e PS5. Ndoshta kjo mund të jetë një shenjë e mbërritjes së konsolave ??të modifikuara PS5 që ne shohim në interpretime në internet.

Çfarëdo që të ndodhë, gjithçka që shpejton linjën e prodhimit është një gjë e mirë.

 

https://twitter.com/xMBGx/status/1390308955210014722?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1390308955210014722%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fzhurnal.mk%2Fsony-pranon-se-mund-te-duhet-te-ridizajnojne-ps5%2FTë ndryshme
Më shumë
Shqipëri, katër viktima dhe 124 raste të reja me koronavirus 8 gusht 2020
Kryetari i Komunës së Kriva Pallankës infektohet me Kovid-19 2 shtator 2020
Ngjarje tragjike në Strugë, burri therë me thikë bashkëshorten20 prill 2021

Radio Uskana - LIVE
Altea