TV LIVE Radio
Sport
7 shtator 2021
Top 20 përfaqësueset më të vlefshme në botë – Anglia e para, Belgjika e dhjeta

Ekipet më të vlefshme kombëtare në futbollin botëror janë renditur dhe Anglia doli si lidere.

Skuadra e Gareth Southgate arriti në finalen e Euro 2020 gjatë verës, por ra në disfatë kundër Italisë.

Transfermarkt ka përcaktuar se Tre Luanët janë aktualisht vendi më i pasur me talent, duke grumbulluar një vlerë skuadre prej 1.06 miliard funte.

Image Credit: PA

Kjo do të thotë se ata janë mbi fituesit e Kupës së Botës, Francën, të cilët kanë një vlerë skuadre prej rreth 931.5 milionë funte.

Brazili dhe Italia renditen në vendin e tretë dhe të katërt respektivisht, ndërsa Gjermania përfundon në top pesë.

Shikoni të gjitha 20 reprezentueset më të vlefshme në botë:

20) Skocia – 211.95 milionë funte

19) Polonia – 239.31 milion funte

18) Norvegjia – 243.99 milionë funte

17) Danimarka – 268.65 milionë funte

16) Senegali – 269.10 milionë funte

15) Turqia – 278.19 milion funte

Image Credit: PA

14) Bregu i Fildishtë – 287.17 milionë funte

13) Uruguai – 314.69 milionë funte

12) Kroacia – 321.57 milionë funte

11) Kili – 325.17 milionë funte

10) Belgjika – 441.45 milionë funte

Image Credit: PA

9) Holanda – 589.50 milionë funte

8) Argjentina – 620.55 milionë funte

7) Portugalia – 634.50 milionë funte

6) Spanja – 656.55 milionë funte

5) Gjermania – 793.80 milionë funte

Image Credit: PA

4) Itali – 797.40 milionë funte

3) Brazili – 875.16 milionë funte

2) Franca – 931.50 milionë funte

1) Anglia – 1.06 miliardë funte.

Image Credit: PATë ndryshme
Më shumë
Kosova kushtëzon marrëveshjen finale me çështjen e të pagjeturve20 tetor 2020
Ja kur do merrni parat nga pakoja e katërt ekonomike 3 nntor 2020
Më 22 mars seanca konstituive e Kuvendit të Kosovës15 mars 2021

Radio Uskana - LIVE
DR. MENDI