TV LIVE Radio
Nga Bota
12 tetor 2021
Të paktën 15 të vdekur pas përmbytjeve në Kinën veriore

Të paktën 15 persona humbën jetën nga shiu i madh dhe përmbytjet që goditën provincën veriore të Kinës, Shanxi, duke shkatërruar mijëra shtëpi dhe duke detyruar më shumë se 120 mijë njerëz të zhvendosen më të sigurta, thanë zyrtarët lokalë të martën.

Sipas CNN, përcjell Telegrafi, provinca u përball me përmbytjet e saj më të këqija këtë muaj që kur filluan regjistrimet, tha zyrtari meteorologjik Wang Wenyi.

Të paktën 1.75 milionë njerëz janë prekur nga përmbytjet, të cilat kanë shkaktuar shembjen e të paktën 19 mijë shtëpive dhe dëmtimin serioz të 18 mijë shtëpive të tjera, tha zyrtari lokal i menaxhimit të urgjencës Wang Qirui.

Sipas tij, tre persona mbeten të zhdukur. Të ndryshme
Më shumë
Lëvizja Besa përgatitet e vetme të del në zgjedhjet lokale23 korrik 2021
Denoncime të reja për ryshfet gjatë procedurës për marrjen e patentë shoferit13 mars 2021
MPB: Për 24 orë janë izoluar 702 persona19 qershor 2020

Radio Uskana - LIVE
Vida Kunora - Dy vasha si dy zana - FenixProduction