TV LIVE Radio
Nga Bota
12 tetor 2021
Presidenti i Filipineve, Duterte: Ata që nuk duan të marrin vaksinën, ne do t’i vaksinojmë gjersa ata flenë

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte i sugjeroi dje stafit mjekësor në vend që ata që nuk duan të marrin vaksinën e coronavirusit duhet të vaksinohen nga ekipet që gjersa ata flenë.

Duterte e deklaroi këtë në fjalimin e djeshëm “Duke iu drejtuar njerëzve”, raportojnë mediat e huaja.

“Unë e di se shumë janë ende në mëdyshje. Gjeni ata në lagjen e tyre. Le të hyjmë në shtëpitë e tyre dhe t’i vaksinojmë ndërsa flenë. Fundi i tregimit”, tha Duterte.

Presidenti shtoi se ishte gati të drejtonte personalisht “imunizimet e natës”. Mediat e bartën këtë lajm me një koment që shpresojnë se presidenti po bënte shaka.

Nga rruga, Duterte personalisht mori përgjegjësinë për dështimin e autoriteteve filipine për të siguruar një dozë të mjaftueshme të vaksinës në fillim të këtij viti, por ai theksoi se kufizimet e futura kontribuuan në ngadalësimin e përhapjes së infeksionit. Të ndryshme
Më shumë
Nga e hëna në Maqedoni kryhet vaksinimi kundër gripit në shtëpitë e të moshuarve12 dhjetor 2020
Hoti përkujton policin Enver Zymberi në 9 vjetorin e rënies25 korrik 2020
Rasti “Titanik” vazhdoi me dëgjimin e dëshmitarëve17 maj 2021

Radio Uskana - LIVE
Aferdita Demaku - LAJMI I HIDHUR