TV LIVE Radio
Nga Bota
12 tetor 2021
BE rrit ndihmën për Afganistanin dhe fqinjët e tij në 1 miliard euro

Bashkimi Evropian do të japë një shtesë prej 700 milionë eurosh (809.2 milionë dollarë) në ndihmë emergjente për Afganistanin dhe vendet fqinje.

Kjo është bërë e ditur nga Komisioni Evropian përpara samitit afgan të Grupit 20 të së martës.

Premtimi përfshin angazhimin e përgjithshëm të financimit të ri në 1 miliard euro pas premtimit të mëparshëm të ekzekutivit të BE-së prej 300 milionë eurosh për të ndihmuar në parandalimin e “shembjes” së shërbimeve bazë në Afganistan dhe mbarimit të ushqimit.

“Ne duhet të bëjmë gjithçka që mundemi për të shmangur një kolaps të madh humanitar dhe socio-ekonomik në Afganistan”, ka thënë presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, në një deklaratë.

Ajo ka shtuar se militantët islamikë që morën Kabulin më 15 gusht duhet së pari të plotësojnë pesë kushtet e BE-së për ndihmë afatgjate.Të ndryshme
Më shumë
INTERPOL-i konfiskon 17,000 teste false të koronavirusit22 korrik 2020
Përgatiten masat për mbrojtjen e qytetarëve në zgjedhjet e 15 korrikut17 qershor 2020
Shtyrja e takimit të sotëm Kosovë-Serbi, BE-ja thotë se u bë shkaku i COVID-1928 shtator 2020

Radio Uskana - LIVE
Aferdita Demaku - LAJMI I HIDHUR