TV LIVE Radio
Nga Rajoni
14 janar 2022
Meta pritet të shpallë zgjedhjet, kërkon nga KQZ të raportojë për bashkitë që s’kanë kryetar

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta kritikoi vendim e Gjykatës Kushtetuese por i njohu zgjedhjet e ç’dekretuara prej tij të 30 qershorit, duke u angazhuar për t’i hapur dritën jeshile realizimin e lokaleve të pjesshme të bashkive pa kryetar, disa prej të cilëve u zgjodhën në 30 Qershor.

Kjo është letra që presidenti i ka dërguar kreut të KQZ, Ilirian Celibashi duke kërkuar informacion për vakancat në disa bashki të vendit.

“Kemi nisur proceduarat për t’i dhënë zgjidhje. Sot kam filluar procedurat për zgjidhjen e situatës. Letër KQZ bashki pa kryetar mandat të përfunduar. Zgjidhje të shpejtë”, tha Meta.

Kreu shtetit tha se nuk ka ndërmend të konsultohet me forcat politike për zgjedhjet e pjesshme lokale në bashkitë Shkodër, Durrës, Dibër, Vorë, Rrogozhinë, Lushnjë dhe Mallakastër të cilat drejtohen pa kryetar të zgjedhur.

Për Ilir Metën ka shumë pak rëndësi se çfarë do të vendosë kushtetuesja më 18 Janar, në lidhje me certifikimin e shkarkimit nga parlamenti. Premtimi ishte i prerë. Nuk do të largohet nga skena politike.

“Meta 30-40-50- vite të ardhshme këtu më kemi në krye për rivendosjen e sovranitetit”, tha Presidenti. /tch/Të ndryshme
Më shumë
Apple lançon iPhone 12 me teknologji 5G, gjithashtu në versione Mini dhe Pro, si dhe autoparlantin Homepod mini14 tetor 2020
Maqedoni, nxënësit nuk pranojnë testim me prezencë fizike24 tetor 2020
Maqedonia miratoi disa konkluzione për memorandumet që do të nënshkruhen në mbledhjen e ardhshme të “Open Balkan”17 dhjetor 2021

Radio Uskana - LIVE
NiiL B Hustle Official Video 4K