TV LIVE Radio
Teknologji
18 May 2024
Zbulohet planeti gjigand si ‘pambuk sheqeri. Është njëqind herë më i lehtë se Jupiteri

SHBA- Një koalicion ndërkombëtar astronomësh ka zbuluar rishtazi një planet të pazakontë, të quajtur WASP-193b, që është rreth 50% më i madh se Jupiteri dhe disi ende planeti i dytë më i lehtë i gjetur ndonjëherë.

Por WASP-193b, i vendosur përtej sistemit tonë diellor rreth 1200 vite dritë nga Toka, nuk është thjesht një çudi shkencore. Ekzoplaneti mund të jetë gjithashtu kyç për kërkimet e ardhshme që hetojnë formimin atipik të planeteve, sipas një studimi që përshkruan zbulimin që u botua të martën në revistën Nature Astronomy.

Ky planet flokë-sheqeri nuk është i vetmi i këtij lloji pasi ka planete të tjera të ngjashme që i përkasin një klase që shkencëtarët i quajnë "Jupiters të fryrë". Planeti më i lehtë i zbuluar ndonjëherë është Kepler 51d, i cili është pothuajse sa madhësia e Jupiterit, por njëqind herë më i lehtë se gjigandi i gazit.

“Planeti është aq i lehtë sa është e vështirë të mendosh për një material analog, në gjendje të ngurtë,” tha Barkaoui, një studiues postdoktoral i shkencave të Tokës. “Arsyeja pse është quajtur planeti flokë-sheqeri është sepse është bërë kryesisht nga gazra të lehta dhe jo nga lëndë të ngurta.”

WASP-193b, për të cilin studiuesit mendojnë se përbëhet kryesisht nga hidrogjen dhe helium, ishte një enigmë e madhe për studiuesit për ta bashkuar. Për shkak se dendësia e ekzoplanetit është shumë e lehtë për madhësinë e tij, llogaritja e masës së tij u bë një sfidë.

Përfundimisht ekipi zbuloi se masa e planetit është 14% e asaj të Jupiterit, pavarësisht se është shumë më e madhe.

“WASP-193b është një përmbledhje e të gjithë planetëve të zbuluar deri më sot,” tha Barkaoui.Të ndryshme
Më shumë

Radio Uskana - LIVE