TV LIVE Radio
Sport
21 May 2024
Gjashtë rekorde të pabesueshme që Arsenali theu në sezonin 2023/24

Arsenali ka arritur t’i thyejë gjashtë rekorde të mëdha në sezonin 2023/24 edhe pse nuk arriti ta fitojë titullin në Ligën Premier.

Klubi londinez nuk arriti ta mposht Manchester Cityn në garën për titull kampion, edhe pse luftoi deri në xhiron e fundit.

Megjithatë, faqja e specializuar Opta ka publikuar gjashtë rekorde që Arsenali ka thyer gjatë sezonit 2023/24.

Pasi mundëm West Ham United 6-0, Burnley 5-0 dhe Sheffield United 6-0, Arsenali u bë skuadra e parë në historinë e futbollit të ligës angleze që fitoi tre ndeshje radhazi jashtë fushe me 5+ gola.

22 gola të shënuar nga ndërprerjet (pa penallti), më së shumti në kampionat. 16 prej tyre erdhën nga këndoret, duke arritur rekordin në një sezon të vetëm në Ligën Premier.

Midis fitores sonë 3-1 kundër Liverpoolit në shkurt dhe fitores 6-0 në Sheffield United në fillim të marsit, Arsenali shënoi 2+ gola në tetë pjesë radhazi të futbollit në Ligën Premier, një rekord në këtë garë.

Kundër Sheffield United kaluan 5-0 në avantazh pas 39 minutash, më e hershmja që një skuadër mysafire ka pasur një epërsi kaq të madhe në historinë e Ligës Premier.

Në shtëpi ndaj Lens u bënë skuadra e parë angleze që kryeson 5-0 në pjesën e parë në një ndeshje të Ligës së Kampionëve dhe skuadra e parë nga çdo komb që ka deri në pesë golashënues të ndryshëm në pjesa e parë të një ndeshjeje në këtë garë.

Rekordi i gjashtë ishte kur Eddie Nketiah u bë golashënuesi i tyre 22-të i ndryshëm që shënon het-trik në Ligën Premier – pasi asnjë ekip nuk ka më shumë shënues të het-trikëve në kampionat. Të ndryshme
Më shumë

Radio Uskana - LIVE