TV LIVE Radio
Teknologji
21 janar 2021
Signal po ia zë vendin Whatsapp-it, kritikohet ashpër rivali rus Telegram!

Koalicioni për një Internet më të Sigurt, një organizatë jofitimprurëse nga Uashingtoni që mbron heqjen e përmbajtjes ekstremiste nga mediat sociale, ka ngritur një padi dhe rast gjyqësor kundër Apple duke kërkuar heqjen e aplikacionit Telegram nga App Store.

Sipas tyre, aplikacioni i njohur rus është “përdorur për të frikësuar, kërcënuar dhe përhapur racizëm, neo-nazizëm dhe gjuhë urrejtjeje në publik”.

 

Koalicioni në proces gjyqësor thotë se Telegram shkel rregullat e Apple App Store duke lejuar që një përmbajtje e tillë të publikohet në platformën e saj.

Meqenëse, pas “eksodit” në rritje të përdoruesve nga WhatsApp për shkak të futjes së rregullave të reja të privatësisë, dhe largimi i platformës Parler nga serverat e Amazon, fokusi i kritikave tani po zhvendoset në Telegram.

Dhe tani lind pyetja nëse Signal, një aplikacion për mesazhe, numri i përdoruesve i të cilit është rritur me një të tretën që nga fillimi i vitit po e zëvendëson Telegramin.

Kështu, vetëm javën e kaluar, Sinjali u instalua nga rreth 810,000 njerëz në të gjithë botën, që është 18 herë më shumë se më 6 janar, kur WhatsApp azhurnoi kushtet për mbrojtjen e privatësisë së të dhënave të përdoruesve.Të ndryshme
Më shumë
Siguria e Camp Nout nga COVID-19: Autoritetet katalunase me njoftim rreth ndeshjes Barcelona – Napoli 5 gusht 2020
Zaev: Nuk është e pranueshme të thuhet se gjuha dhe identiteti maqedonas burojnë nga bullgarët29 tetor 2020
Sërish numër treshifror, regjistrohen 164 raste të reja me Covid-19 në Maqedoni12 qershor 2020

Radio Uskana - LIVE
Irma Libohova ft. Elizabeta Janaqi - Hoje Hoje