TV LIVE Radio
Teknologji
22 mars 2021
Facebook po punon për “byzylykun që sinjalet e trurit i kthen në komanda kompjuterike”

Nëse Facebook ka mënyrën e tij, mënyra se si përdoren kompjuterët së shpejti mund të ndryshojë thelbësisht. Një nga laboratoret kërkimorë të kompanisë po punon për një “byzylyk që sinjalet e trurit i kthen në komanda kompjuterike”.

Kontrollimi i kompjuterëve vetëm me fuqinë e mendimeve? Ajo që tingëllon si trillim shkencor së shpejti mund të bëhet realitet.

Të paktën nëse besoni atë që Reality Labs i Facebook – një laborator kërkimor që i përket vetëm këtij rrjeti social që specializohet në teknologjinë e realitetit të shtuar – ka paraqitur së fundmi në një postim në blogun e tyre.

Byzylyku ??përkthen sinjalet e trurit në lëvizje virtuale

Prandaj, Facebook po punon në rrathë që mund të përgjojnë sinjalet e trurit dhe t’i integrojnë ato në sistemet AR. Kjo supozohet të punojë me të ashtuquajturën elektromiografi, e cila përdor sensorë për të përkthyer sinjalet nervore elektrike në dore në komanda digjitale.

Pra, nëse mendoni të shtypni një buton ose të shtypni diçka në tastierë, për shembull, byzylyku ??regjistron atë që dëshironi të bëni.

Ky informacion pastaj mund të përdoret për të kryer virtualisht të njëjtën lëvizje.

Prototipi i mëparshëm duket si një orë inteligjente e madhe.

Videot që shefi i teknologjisë së Facebook, Mike Schroepfer, ndau në Twitter tregojnë se si funksionon byzylyku ??dhe cilat aplikacione do të mund të imagjinohen në të ardhmen.

Për shembull, një byzylyk në secilin kyç mund të përdoret për të përdorur një tastierë virtuale.

Por teknologjia nuk mund të lexojë mendjet, siguron Facebook. Përkundrazi, byzylyku ??dekodon sinjalet e trurit të një lëvizjeje të dëshiruar para se të kryhet.

Fillimisht, sipas Facebook, byzylykët duhet të jenë në gjendje të trajtojnë vetëm komandat e thjeshta të kontrollit, të tilla si konfirmimi i një butoni.

Në të ardhmen, megjithatë, aplikacione më komplekse janë të mundshme – për shembull në lidhje me syzet AR, për të cilat po punon edhe Facebook – të tilla si kontrolli i objekteve virtuale ose bashkëveprimi me ndërfaqet e përdoruesve virtualë. Të ndryshme
Më shumë
Zaev në Tiranë: Plani ekonomik i BE-së për Ballkanin Perëndimor siguron rimëkëmbje ekonomike të rajonit dhe përshpejton proceset integruese10 qershor 2021
Digjet një autobus në rrugën Shkup – Shën Nikollë 4 shtator 2020
Ish-agjenti i Benzemas e kritikon hapur Raphael Varanen: Është bërë hija e vetës 9 nntor 2020

Radio Uskana - LIVE
Valon ft. Gjon - Halla