TV LIVE Radio
Nga Bota
19 korrik 2021
Vdes Kurt Westergaard, karikaturist danez që e bëri karikaturën e Profetit Muhamed

Kurt Westergaard, një karikaturist danez, karikatura e të cilit Profeti Muhamed zemëroi shumë myslimanët në të gjithë botën, ka vdekur në moshën 86 vjeçare.

Familja e tij tha se ai vdiq pas një sëmundje të gjatë, njoftoi të dielën gazeta Berlingske.

Westergaard punonte si karikaturist për gazetën konservatore Jyllands-Posten nga fillimi i viteve 1980, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Ai u bë i famshëm në botë në 2005 për përshkrimin e tij të diskutueshëm të Profetit Muhamed në gazetë.

Karikatura e Westergaard, e cila tregonte një bombë çallme, ishte një nga 12 të botuara nga gazeta për të dhënë një pikë në lidhje me vetcensurimin dhe kritikën ndaj islamit.

Paraqitjet e Profetit Muhamed konsiderohen gjerësisht si tabu në Islam dhe janë fyese për myslimanët.

Karikaturat e gazetës nxitën protesta në Danimarkë, ndërsa qeveria e saj mori ankesa nga ambasadorët e vendeve me shumicë myslimane.

Zemërimi arriti kulmin në protestat në të gjithë botën myslimane në shkurt 2006. Ambasadat daneze u sulmuan dhe dhjetra vdiqën në trazirat.

Publikimi i karikaturave ka lënë një trashëgimi të qëndrueshme. Në vitin 2015, 12 persona u vranë në një sulm ndaj zyrave të revistës satirike franceze Charlie Hebdo, e cila kishte botuar karikaturat, transmeton Klankosova.tv.

 Të ndryshme
Më shumë
Kushte të mjerueshme në spitalin e Manastirit ku trajtohen pacientët me COVID-1925 nntor 2020
Aksident në Kërçovë, lëndohet rëndë një person23 maj 2021
“Kush jeni ju more palaço ordinerë që thoni virusi s’ekziston?”/ Mjekja shqiptare: Shohim përditë skanera të mushkërisë copë-copë 6 gusht 2020

Radio Uskana - LIVE
Dhurata Dora X Azet - Fajet