TV LIVE Radio
Nga Vendi
21 korrik 2021
Brima më anketë se si qëndrojnë partitë politike të Maqedonisë me mbështetje

Brima e cila merret me hulumtime në pyetjen “Nëse sot mbahen zgjedhje parlamentare, për cilën parti politike do të votoni”, 18.9% e të anketuarve janë përgjigjur për LSDM, ndërsa 16.3% për OBRM-PDUKM-në. Më pas vjen BDI me 6.3%, Aleanca për Shqiptarët 5.9%, “E majta” me 4.3%, Lëvizja Besa me 3.9% dhe PDSH-ja me 1.6%.

Në pyetjen se në cilin politikan keni më shumë besim, kryetari i LSDM-së ka 12.6% mbështetje, 6% ka Hristijan Mickoski, Ali Ahmeti 5.6%, Ziadin sela 5.3%, Stevo Pendarovski 4.6% dhe Dimitar Apasiev 3.5%.

Po ashtu në pyetjen “Sipas mendimit tuaj, çfarë është më mirë për vendin tonë: A duhet të anëtarësohemi në BE”, 76% e të anketuarve janë shprehur pro, 19.8% kundërshtojnë anëtarësimin në BE dhe 3.9% janë pa përgjigje.

Hulumtimi është zbatuar nga 28 maji deir më 16 qershor dhe janë përfshirë 1.194 të anketuar./Telegrafi/Të ndryshme
Më shumë
Raporton Fabrizio Romano: Marash Kumbulla ka nënshkruar kontratë pesëvjeçare me Interin18 gusht 2020
Shpërthim gazi në jug të Gjermanisë, raportohet për të lënduar 5 shkurt 2021
Xhaferi mori pjesë në Konferencë për digjitalizim, inteligjencë artificiale dhe nevojën për rregullimin e tyre10 maj 2021

Radio Uskana - LIVE
Ardit Cuni & Daniela Toci - QAJ