TV LIVE Radio
Nga Vendi
24 shtator 2021
Maqedonia e Veriut e treta në botë për nga vdekshmëria nga COVID-19

Maqedonia e Veriut radhitet e treta në botë për numrin e lartë të vdekjeve nga Covid-19 për milion banorë.

Sipas statistikave botërore, vendin e dytë e mban Bosnja dhe Hercegovina, ndërsa vendin e parë, Peru me 199.156 viktima për milion banorë.

 

Që nga fillimi i pandemisë në RMV nga COVID-19 janë prekur gjithsej 189.159 persona, prej të cilëve, 170.395 janë shëruar, ndërsa 6.557 kanë vdekur.

525 raste të reja me COVID-19 janë regjistruar në 24 orët e fundit nga gjithsej 3.858 teste të bëra. SI të shëruar janë regjistruar 449 pacientë, ndërsa 12 persona e kanë humbur betejën me virusin në këto 24 orë.

Aktualisht numri i rasteve aktive në mbarë vendin është 12,207 të infektuar.Të ndryshme
Më shumë
Një variant edhe më i rëndë i Kovid-19 ka filluar të përhapet në botë 5 korrik 2021
Filipçe: Vaksinimi në Maqedoni do të fillojë me vaksinat kineze 3 shkurt 2021
Në kohë pandemie, 10 milionë euro më pak për shëndetësinë në buxhetin e 202117 nntor 2020

Radio Uskana - LIVE
Blerina Dibra - Bukurosh