TV LIVE Radio
Nga Bota
12 tetor 2021
Të paktën 15 të vdekur pas përmbytjeve në Kinën veriore

Të paktën 15 persona humbën jetën nga shiu i madh dhe përmbytjet që goditën provincën veriore të Kinës, Shanxi, duke shkatërruar mijëra shtëpi dhe duke detyruar më shumë se 120 mijë njerëz të zhvendosen më të sigurta, thanë zyrtarët lokalë të martën.

Sipas CNN, përcjell Telegrafi, provinca u përball me përmbytjet e saj më të këqija këtë muaj që kur filluan regjistrimet, tha zyrtari meteorologjik Wang Wenyi.

Të paktën 1.75 milionë njerëz janë prekur nga përmbytjet, të cilat kanë shkaktuar shembjen e të paktën 19 mijë shtëpive dhe dëmtimin serioz të 18 mijë shtëpive të tjera, tha zyrtari lokal i menaxhimit të urgjencës Wang Qirui.

Sipas tij, tre persona mbeten të zhdukur. Të ndryshme
Më shumë
Samiti i Sofjes nuk ndryshon pozicionin bullgar ndaj Shkupit11 nntor 2020
West Hami nuk thyhet nga City – ia merr një pikë24 tetor 2020
Pasiguria në zgjedhjet në SHBA trondit tregjet financiare 4 nntor 2020

Radio Uskana - LIVE
Anton Delija - Tkam jete