TV LIVE Radio
Nga Bota
12 tetor 2021
BE rrit ndihmën për Afganistanin dhe fqinjët e tij në 1 miliard euro

Bashkimi Evropian do të japë një shtesë prej 700 milionë eurosh (809.2 milionë dollarë) në ndihmë emergjente për Afganistanin dhe vendet fqinje.

Kjo është bërë e ditur nga Komisioni Evropian përpara samitit afgan të Grupit 20 të së martës.

Premtimi përfshin angazhimin e përgjithshëm të financimit të ri në 1 miliard euro pas premtimit të mëparshëm të ekzekutivit të BE-së prej 300 milionë eurosh për të ndihmuar në parandalimin e “shembjes” së shërbimeve bazë në Afganistan dhe mbarimit të ushqimit.

“Ne duhet të bëjmë gjithçka që mundemi për të shmangur një kolaps të madh humanitar dhe socio-ekonomik në Afganistan”, ka thënë presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, në një deklaratë.

Ajo ka shtuar se militantët islamikë që morën Kabulin më 15 gusht duhet së pari të plotësojnë pesë kushtet e BE-së për ndihmë afatgjate.Të ndryshme
Më shumë
KSI: Të hiqen PCR testet për shtetasit nga vendet e rajonit28 shtator 2020
Avokati i Popullit: Në shkollë ose në shtëpi, çdo nxënës duhet të ketë qasje në arsim30 shtator 2020
Takimi i Griezmann me Barcelonën: Francezi ka besimin e plot në klub 9 korrik 2020

Radio Uskana - LIVE
Aferdita Demaku & Dona Janova - Nuse shko te nana