TV LIVE Radio
Teknologji
19 tetor 2021
Apple prezantoi laptopët MacBook Pro dhe gjeneratën e ardhshme të AirPods

Apple prezantoi serinë e saj të dytë të produkteve të reja përpara sezonit të rëndësishëm të blerjeve të pushimeve.

Në një ngjarje virtuale të hënën, kompania Apple tregoi dy laptopë të nivelit të lartë MacBook Pro të mundësuar nga çipi i saj silikoni i gjeneratës së ardhshme. Apple gjithashtu lançoi AirPods 3, kufje pa kabllo të nivelit që huazojnë disa veçori nga linja e tij e nivelit më të lartë AirPods Pro.
Ngjarja e Apple  erdhi mes shqetësimeve të vazhdueshme në lidhje me mungesat e komponentëve globalë dhe çështjet e logjistikës në të gjithë industrinë e teknologjisë. Sidoqoftë, Google do të zbulojë smartphone -in e tij Pixel 6 të martën, dhe Samsung do të organizojë një ngjarje misterioze për shtypin të nesërmen.

Këtu keni një vështrim në atë që Apple njoftoi:

MacBook Pro

Apple njoftoi laptopët e rinj MacBook Pro që përdorin procesorët e tij të rinj M1 Pro dhe M1 Max, të cilët premtojnë të jenë 70% më të shpejtë dhe më efikas se çipi i tij i mëparshëm M1.

Pro vjen në dy madhësi-16 inç dhe, për herë të parë, një model 14 inç- ku përmban korniza më të holla dhe ekrane të përmirësuara, me një normë më të lartë të rifreskimit. Përmirësime të tjera përfshijnë bateri me jetëgjatësi më të madhe dhe një kamerë të përparuar të përparme që është përmisuar kualiteti i kamerës prej në 720p tani në1080p.

Apple gjithashtu hoqi Touch Bar-in dixhital, një veçori ndarëse që zëvendësoi rreshtin e çelësave të funksioneve në krye të tastierës me parashikimin e tekstit. Por Pro përfshin një sensor të gjurmëve të gishtërinjve të vendosur në butonin e energjisë.
Kompania po sjell gjithashtu portën HDMI, folenë e kartës SD dhe një karikues MagSafe, i fundit prej të cilëve u hoq kur Apple prezantoi portat USB-C në linjë.
Modeli i ri 14 inç MacBook Pro fillon me 1,999 dollarë dhe modeli 16 inç MacBook Pro fillon me 2,499 dollarë.

 

AirPods 3


Apple prezantoi verizionin e ri të AirPods të nivelit të tij fillestar që ofron veçori të linjës AirPods Pro.
AirPods 3 vjen me audio hapësinore, cilësi më të mirë të tingullit - duke siguruar bas më të fuqishëm dhe frekuencë të lartë të qartë - si dhe është rezistente ndaj djersës dhe ujit për stërvitje. AirPods gjithashtu vjen me një dizajn të ri kontur dhe EQ adaptues, një veçori e gjetur më parë vetëm në AirPods Pro. Kufjet pa tela personalizojnë zërin në kohë reale duke rregulluar frekuencat bazuar në atë që veshi juaj po dëgjon.
Modeli i fundit tregon përmirësimin e performancës së baterisë, duke premtuar deri në 6 orë jetëgjatësi të baterisë, dhe 5 minuta kohë karikimi do të ketë një orë përdorimi. 

AirPods 3, të cilat janë në dispozicion për para-porosi duke filluar nga sot, kushtojnë 179 dollarë, ndërsa AirPods 2 tani janë 129 dollarë. AirPods Pro do të mbetet me 249 dollarë dhe kufjet e tij mbi vesh, AirPods Max, kushtojnë 549 dollarë.

 

Sistemi operativ  macOS Monterrey
Megjithëse Apple më parë ngacmonte veçori të reja që vinin në macOS Monterey në qershor, por  kurrë nuk i tregoi publikut se kur zyrtarisht do të jetë lançimi i sistemit operativ deri më tani. Softueri më i fundit Mac, i cili përfshin azhurnime në FaceTime, mbështetje për AirPlay, një modalitet me fuqi të ulët dhe një veçori të grupimit të skedave në Safari, do të jetë i disponueshëm për shkarkim duke filluar nga 25 tetori.

 

/Tv UskanaTë ndryshme
Më shumë
Filipçe: Për herë të parë me kabinet të sigurisë bios nivelit 321 gusht 2020
Arbër Ademi infektohet me COVID-1923 korrik 2020
Microsoft në bisedime për të blerë TikTok 1 gusht 2020

Radio Uskana - LIVE
Capital T - BRAZILIANE 🇧🇷