TV LIVE Radio
Nga Rajoni
24 nntor 2021
Spitali Pirov në Sofje, mjekët: Gjendja e 7 të lënduarve stabile

Gjendja shëndetësore e 7 të lënduarve në aksidentin e autobusit të Besa Trans në Bullgari është stabile thot mjekja Maja Argirova. Mjekët e spitalin “Pirogov” në Sofje,  thonë se 6 pacientë janë janë në kirurgjinë plastike, ndërsa një në traumatologji. Ata po u ofrojnë edhe ndihmë psikologjike si pacientëve ashtu edhe familjarëve të tyre.

 

“7 pacient janë hospitalizuar në institut, 6 janë vendosur në klinikën e kirurgjisë plastike një është në traumatologji, të gjith janë në gjendje stabile, u është dhënë ndihmë nga psikologu dhe janë kryer intervenime të suksesshme kirurgjike, dy prej tyre do të operohen sod. Njëri është me djegje të thella në dy duart dhe duhet të operohet, poashtu duhet të operohet edhe një vajzë në gjurin e djatht. Ata që mundet, tani për tani dy pacient do të lëshohen deri në fund të kësaj jave apo në fillim të javës së ardhëshme. Vajza 16 vjeçare është në gjendje të mirë shëndetësor. Me atë po punojnë psikologët. Në ko0munikim të mirë jemi me kolegët nga Maqedonia”, shprehet mjekja. 

 

“Ai është incidet tejet i rëndë, prandaj të gjithve u jepet ndihmë psikologjike, prandaj njerzit të cilët i kanë humbur të afërmit e tyre janë në sres të madh, prandaj edhe për ata po kujdesemi me vëmendje të amdhe”, thekson mjeku. 

 

“Që dje iu dha ndihmë psikologjike edhe sod do të vazhdojë sepse, do të bëjmë gjithçka që është e domosdoshme. Operacionet e djeshme janë bërë me sukses. dy pacientët janë në gjendje të mirë shëndetësosore dhe mbeten edhe disa operacione që të mundet ata pacient javën tjetër të lëshohen në shtëpi”, u shpreh mjeku.  Të ndryshme
Më shumë
Berlusconi me COVID-19: Po luftoj një virus të tmerrshëm!10 shtator 2020
125 të infektuar me Kovid-19 në 24 orët e fundit, 6 të shëruar10 qershor 2020
Sot 4 raste të reja dhe 14 të shëruar nga coronavirusi në Maqedoni14 qershor 2021

Radio Uskana - LIVE
TAYNA - QE QE